A 360 fokos testplasztika (avagy műtéti testformálás vagy body contouring) számos különböző műtétet ötvöz annak érdekében, hogy eltávolítsa a jelentős súlyvesztés után keletkező bőrfelesleget, akár olyan műtét után is, mint a gyomor bypass.
A test alsó részének formálása általában magában foglalja a fenékfeltöltést, combplasztikát, hasplasztikát, és/vagy a szeméremnél található felesleges szövet eltávolítását.
A test felső részének formálása a kar- és hátfeszesítést, illetve nők esetében a mellfeszesítést, bizonyos esetekben zsírleszívásal kombinálva foglalja magába. Gyakran kombinálják a műtétet mellnagyobbítással, hiszen sok esetben a melleket amúgy is érinti a 360 fokos testplasztika.
Nagymértékű fogyás után a páciensnek általában teljes testplasztikára van szükségük, amely ötvözi a felső és alsó alakformáló műtéteket. Abban az esetben, ha a páciensnek egyszerre több, mint 3 testrészen van szüksége beavatkozásra, úgy azokat több hónapos különbséggel végzik el annak érdekében, hogy a legyen elegendő idő a gyógyulásra.
Általában nem a beavatkozások számát szokták egy műtétben maximalizálni, hanem az azokra szánt idő összességét. 5-6 órában szokták maximalizálni a műtéti időt. Van, amikor a műtéti időbe akár 2-3 terület is belefér, de van olyan amikor csak egy műtétet lehet elvégezni a páciensen.
Mikor van szükség 360 fokos testplasztikára?
Nagyon sok páciens gondolja úgy, hogy „ha már lúd, legyen kövér” alapon teljes testplasztika alá veti magát, holott erre igazán ritka esetekben van csak szükség. Legtöbbször az érintett területek megfelelő diéta és testmozgás mellett (esetleg non-invazív kezelésekkel) nagymértékben javíthatók. Ha ezek sem segítettek, továbbá az alábbi tüneteket tapasztalod, érdemes megfontolni a műtéti testformálást:
- drasztikus bőr megereszkedés a test különböző pontjain
- a megnyúlt bőr zavarja a mobilitást és a hétköznapi életet
- az értintett területeken fájdalom, kiütések vagy fertőzések keletkeznek
- önbizalomhiány
- megfelelő diéta és testmozgás ellenére sem változnak az eredmények