Minden szövetsérülés hegképződéssel gyógyul, de a hegek megjelenési formája és viselkedése különböző. Ideális a vékony, halvány, puha, kevéssé látható, úgynevezett biológiai heg. Ettől eltérő, zavaró, vaskos, behúzó, deformitást okozó hegek alakulhatnak ki, ha a sebgyógyulás feltételei nem ideálisak. A heg minőségét lényegesen befolyásolja a metszésvezetés. Ha rossz irányban történik, jó varrattechnika is látványos heggel járhat.
A leggyakrabban alkalmazott csomós öltések jó metszésvezetés mellett gyógyulhatnak szépen, de a bőrön való varrat átvezetésnek megfelelően úgynevezett “létra” marad vissza. Ennek teljes korrekciója csak az egész érintett bőrterület eltávolításával és a seb plasztikai sebészeti varratával lehetséges. A bőr feszességétől függően azonban ezek a “létrák” nem mindig vehetők ki teljes mértékben.
Az esztétikailag, vagy funkcionálisan zavaró hegek átalakítása gyakran sokkal hosszabb heget eredményez. Ezt azonban úgy készítik el, hogy kevésbé látható, vagy sokkal vékonyabb az előzőnél, és a korábbi heg húzása által gátolt mozgást visszaadja. Sajnos azt tudomásul kell venni, hogy heg el nem tüntethető, és a heg milyenségét nagymértékben alkati tényezők befolyásolják. Ez az oka a keloid képződésnek is, melynek korrekciója a legnagyobb odafigyelés mellett is csak igen csekély eredménnyel kecsegtet. Általában elmondható, hogy esztétika okból tinédzser korban csak nagyon indokolt esetben végeznek hegkorrekciót.