A frakcionált lézeres kezelés egy egészen új eljárás a fiatalosabb bőr érdekében, műtéti beavatkozás nélkül. Jelenleg az egyik leglátványosabb non-invazív bőrfiatalító és ránctalanító beavatkozás, stimulálja a bőr regeneratív folyamatait, ami így simább, feszesebb és ragyogóbb lesz.
A kezelt felületen a bőr eltávolítása nélkül, hőhatás révén számos mikroszkopikus, a mélyebb rétegekig terjedő apró lyukat hoznak létre, mert ez stimulálja a megfelelő gyógyulási folyamatokat, aminek hatására a bőr megfiatalodik.
Kinek ajánlott a frakcionált lézeres kezelés?
Megfelelő választás olyan páciensek számára, akik a szemek és száj körül, vagy a homlokon megjelenő elszórt ráncokat szeretnék kezeltetni műtétek sorozata nélkül. A teljes arc, nyak, dekoltázs területén is alkalmazható, így sokoldalú megoldást nyújt. A jó hír, hogy nem csupán a ráncokat simítja ki, hanem alkalmas oltási-, műtéti hegek halványítására a test bármely részén, sőt, a kézfejek fiatalítása is.
A következő esetekben nyújt megoldást:
- bőrfoltok-, bőrsérülések-, hegek halványítása, eltüntetése
- tág pórusok szűkítése
- mély-, felületes ráncok kezelése
- az arc kollagénszerkezetének újramodellezése
- bőrfelület újraformálása
- bőr feszesítése
- bőr rejuvenációja
- Ki megfelelő alany a beavatkozásra?
Mivel maga frakcionált CO2 lézeres kezelés igen sokféle problémára jelenthet megoldást, ezért bárki számára elvégezhető, akik nem rendelkeznek az alábbi ellenjavallatok egyikével sem. Életkor tekintetében a fiatal felnőttektől kezdve egészen 70 éves korig ajánlott a beavatkozás.
Kontraindikációk (ellenjavallatok):
- terhesség, szoptatás
- keloid hajlam
- valamilyen aktív fertőzés: herpesz, gyulladásos állapotok
- epilepszia
- diabetes mellitus, kötőszöveti és autoimmun betegségek
- daganatos betegségek, immunszuppresszív kezelés
- isotretinoin hatóanyagú, fényérzékenyítő gyógyszer szedése (fél éven belül is)
- egyéb gyógyszerek, mint pl. antibiotikumok, véralvadásgátlók szedése
- 70 év feletti kor (nincs igazán látványos eredmény)
Mennyire biztonságos a frakcionált lézeres kezelés?
Alapvetően az eljárás nem jár kockázati tényezővel, amennyiben azt megfelelő képesítéssel rendelkező szakember végzi. A frakcionált lézer mellékhatásai általában a lézertechnológia nem megfelelő alkalmazásából származnak. A túl „agresszív” kezelések égési, hegesedési és pigmentációs problémákat okozhatnak.
Hogyan készülj fel a beavatkozásra?
Mivel a bőrödet erős fényhatás fogja érni, ezért javasolt az őszi, téli időszakra időzíteni a kezelést, amikor a természetes UV-sugárzás alacsonyabb, és jobban tudod védeni a bőrödet a kezelés után.
Először egy konzultáción kell részt venned, ahol megállapítja a szakember, hogy van-e bármilyen akadálya, hogy elvégezzék rajtad a kezelést. A korábbi és jelenlegi egészségügyi állapotod, valamint az elérni kívánt eredmény alapján meghatározzák, hogy melyik lézeres eljárás a legmegfelelőbb a számodra. Fontos megemlítened, ha hajlamos vagy a herpesz kialakulására a szád körül, ugyanis a lézeres kezelés gyakran provokálhatja megjelenését.
Javasoljuk, hogy a frakcionált lézeres kezelés előtt 10 nappal kerüld az olyan gyógyszerek, vagy táplálékkiegészítők használatát, melyek a véralvadásra lehetnek hatással. Ilyen az aszpirin, ibuprofen vagy az E-vitamin.
Amennyiben dohányzol, a kezelés előtt és után két hétig javasolt ennek szüneteltetése is, a nikotin ugyanis elnyújtja a gyógyulási időt.
Ha retinoidot, vagy glikolsavas terméket használsz, abba kell hagynod kezelés előtt 2 hónappal, és kezelés után is csak 8 héttel használhatod ismét, vagy amikor azt a szakember javasolja. A szolárium használatát szintén mellőzni kell a procedúrát megelőző 1 hónapban.
Mi történik a frakcionált lézeres kezelés során?
- Először a kezelt bőrfelületet megtisztítják,
- majd helyi érzéstelenítővel zsibbasztják el, hogy semmit ne érezz az eljárásból.
- A bőr fertőtlenítését követően a beavatkozás mintegy 30-45 percet vesz igénybe a kezelt területtől függően.
- Termál vízpermet és fertőtlenítő-, és/vagy fényvédőkrém felvitelével, 5 perces hűtőzselé alkalmazása után távozhatsz klinikákról.
- A tartós és szép eredmény érdekében fontos, hogy részletesen kövesd a kezelés végző szakember utókezelésre vonatkozó utasításait!

Mennyire fájdalmas a beavatkozás?
A beavatkozást helyi érzéstelenítéssel végzik, nem altatásban, aminek az előnye, hogy így nincs szükség klinikai megfigyelésre a kezelést követően. A beavatkozás alatt inkább kellemetlen érzésed lehet, vagy nagyon minimális fájdalomérzeted. Ez többnyire apró, tűszúrásszerű, égő, bizsergő érzést jelent.
Mire lehet számítani a gyógyulási idő alatt?
A legtöbb esetben 7-14 napig tart a gyógyulási idő, nagyobb hegek esetén ez egy kicsit tovább húzódhat.
A bőr a lézeres kezelés után megduzzadhat, ami természetes reakció. A kezelt területen a kezelés utáni első 24-72 órában hűtést alkalmazva a duzzanat csökkenthető.
Ödémásodásra hajlamos páciensnél előfordulhat szemeket, teljes arcot érintő, 5-6 napig is fennálló, súlyos folyadékfelhalmozódás. 12-72 órával a beavatkozás után a bőrfelület elképzelhető, hogy viszket, húzódik, enyhe csípő érzés is tapasztalható. 3-4 nap alatt a kezelt bőr sárgás-, barnás színűvé, szárazzá válik, és púderes vagy lemezes bőrhámlás kezdődik. Ezek teljesen normális jelenségek.
A kezelés után, 3 napon keresztül, napi 4-5 alkalommal post-laser hidratáló és regeneráló krémet, 4. naptól a teljes hámlásig zsíros, tápláló kenőcsöt kell használni. Fontos, hogy két krémezés között langyos vízzel mosd le a bőröd! Termálvizes hidratáló permetet és hűtőzselés tasakot folyamatosan alkalmazhatsz. A hámlást követően az új bőr piros, rózsaszín lesz. Ez a bőrpír általában 4-14 nap alatt (szenzitív, pirulásra hajlamos, világosabb bőr esetén 1-3 hónap alatt) teljesen elhalványodik majd.
Sötétebb bőrű pácienseknél gyakrabban alakulhat ki mélyebb árnyalatú pigmentáció, a fehérítő krémek használata a kezelés előtt és után csökkentheti az elszíneződést.
A néhány napos gyógyulási idő alatt kötelező a 40-50 faktoros fényvédelem, valahányszor kilépsz a lakásból, már szűrt fény esetében is.
Amikor a kezelt bőrfelület teljesen lehámlott, meggyógyult, használhatsz sminket a kezelés után kialakult rózsaszín vagy piros bőr elfedésére. A zöld alapú sminkek a legmegfelelőbbek a vörös szín semlegesítésére.
Fokozott izzadással, hőhatással járó tevékenységek nem ajánlottak 2 hétig, a szoláriumot és a napozást pedig 1 hónapig kerülnöd kell.
Az orvosod minden szükséges információval és termékkel elláthat, ami segíti a mielőbbi gyógyulásod.
Milyen eredmény várható, és meddig tart a kívánt hatás?
Már 1 kezeléssel látványos eredmény érhető el, 7-10 nap elteltével pedig már szemmel látható a javulás. Az új kötőszöveti rostok felépülése a kezelés utáni 2. hét után kezdődik, ezután a bőrminőség javulása a 2-3. hónapban lesz a leglátványosabb. Az eredmény az életmódtól függően, körülbelül másfél-2 évig tart. Az elért hatás megőrzésében fontos szerepet játszik az utókezelésre vonatkozó szabályok betartása.

Hogyan alakul a frakcionált CO2 lézeres kezelés ára?
A frakcionált CO2 lézeres kezelés ára klinikánként erősen eltérő lehet. Az árat minden esetben a kezelni kívánt terület nagysága határozza meg, így több klinika is ezeket kombinálva hozott létre ajánlati csomagokat. Összességében egy teljes arc-, nyak- és dekoltázskezelés ára 250 ezer forinttól egészen fél millió forintig terjedhet. A beavatkozás előnye, hogy nem szükséges az összes területet egy alkalommal kezeltetned, így akár a költségeket is megoszthatod.
Milyen alternatívák léteznek?
Mikrodermabrázió: A mikrodermabrázió gyengéden hámlaszt, hogy megfiatalítsa a bőrt, és segítse csökkenteni a felszíni napkárosodást. Sokkal kevésbé hatékony, mint a Fraxel, de jelentősen olcsóbb, és látható javulásokat eredményezhet az idő múlásával.
Kémiai hámlasztás: A kémiai hámlasztás a bőrre felvitt savas oldattal eltávolítja a sérült, felső rétegeket, ami így ragyogóbb arcszínt tár fel, segít csökkenteni a napfoltokat, és a ráncokat. Ezek a kezelések lényegében az otthoni savak, és hámlasztók erősebb változatai.
IPL: Az IPL, vagy az intenzív pulzáló fény, egy sokoldalú kezelés, amely segít orvosolni a napkárosodást, a májfoltokat, a törött hajszálereket, a rosaceát, és az anyajegyeket az arcon, a kézen, a nyakon, valamint a mellkason egyaránt. Ez is olcsóbb, mint a Fraxel lézeres kezelések, de hatékonyság tekintetében, bizonyos esetekben kevésbé eredményes.
Microneedling: A mikroneedling kezelések, különösen azok, amelyek rádiófrekvenciás energiával működnek, új kollagénképződést is indukálnak, így fokozva az eredmény tartósságát.
További műtét nélküli arcfiatalító lehetőségek:
- Szálbehúzás
- Botulinum toxin
- Ultherapy
- Arcfeltöltés saját zsírral
- Vivace rádiófrekvenciás mikrotűs kezelés
- Orvosi pióca kezelés
Milyen tévhitek terjengenek a frakcionált lézeres kezeléssel kapcsolatban?
A lézeres kezelés helyettesítheti az arcplasztikát.
Bár a lézeres kezelések segítenek visszafordítani, vagy csökkenteni az öregedés bizonyos jeleit, például a ráncokat, az egyenetlen bőrszínt és a textúrát, azonban nem pótolják a műtétet azoknál a pácienseknél, akiknél ezek a tünetek erőteljesebbek. Az arc fiatalítását elősegítő plasztikai műtét általában a bőr lazaságának csökkentésére összpontosít. a lézeres kezelés azonban nem feszíti meg a bőrt.
A lézerek káros sugarakat bocsátanak ki.
Az egyik legelterjedtebb lézeres kezelési mítosz az, hogy a lézerek veszélyes sugárzást tartalmaznak, ami növelheti bizonyos rákos megbetegedések kockázatát. A mítosz abból a tényből származhat, hogy a LASER szó jelentése: „Fényerősítés a sugárzás stimulálásával”. Fontos azonban tudni, hogy a sugárzás egyes formái veszélyesek csak, a kezelés során használt fény teljesen biztonságos.
A legtöbb lézeres bőrkezelés által kibocsátott fény a hétköznapi fény koncentráltabb formája. A Fraxel és más lézeres kezelések nem növelik a rák kockázatát, és nem tesznek ki magas szintű, veszélyes sugárzásnak.
A lézerek gyengítik a bőrt.
Bizonyos típusú lézerek, úgynevezett ablatív lézerek segítenek a bőr simításában és javításában, először elpusztítva a bőr felső rétegét. Helyükre új bőrsejtek nőnek, amelyek helyettesítik az idősebb, sérült sejteket. Az ablatív lézerek, valamint a nem ablatív lézerek ösztönzik a kollagén termelését a bőr felszíne alatt.
Az a meggyőződés, hogy a lézerek gyengítik a bőrt, abból fakadhat, hogy a legerősebb lézerek valóban károsítják a bőrt. Azoknak az embereknek, akiket ablatív lézerrel kezelnek, általában balzsamokkal kell kenegetni bőrüket, és gyógyulásuk során kerülniük kell a napsugárzást. A kezelt bőr nyersnek és vörösnek tűnik a kezelés után egy ideig, de a lézeres kezelések megerősítik a bőrt, nem pedig gyengítik azt. A kollagéntermelés serkentése pedig támogatást nyújt a bőr felső rétegeinek regenerálódásához. A beavatkozás után a bőr feszesebbé és fiatalosabbá válik.
Ha érdekel, milyen egy ilyen kezelés, ajánljuk ezt a cikket: https://marieclaire.hu/szepseg...
Még többet olvashatsz még a témában itt: https://www.stylemagazin.hu/hi...