A kéz fiatalító kezelések visszafordítják az időt azáltal, hogy csökkentik a ráncokat, minimalizálják a kiemelkedő vénákat, elhalványítják a barna foltokat, és javítják a bőr tónusát. A kezünkön nagyon hamar látszódik az öregedés, ugyanis nap mint nap káros ultraibolya-sugárzásnak tesszük ki, ráadásul itt vékonyabb a bőr, illetve minimális rajta a ránctakaró és a vénatakaró zsír. Ezért a kéz fiatalítás igénye ugyanolyan népszerű, mint az arcfiatalítás. Mindegyik konkrét problémákat céloz meg, ezért sokan a beavatkozások kombinációit alkalmazzák céljuk eléréséhez.
Leggyakrabban az alábbi tünetekkel jelentkeznek kézfej fiatalításra a páciensek:
- öregségi foltok, májfoltok
- extrém száraz, hámló bőr
- ráncok a kézfejen
- kitüremkedő vénák
- gyakori sebek, vágások a kézfejen (a vékony bőr következtében)
- kézfej csontjainak kitüremkedése
Összefoglalóan az alábbi tüneteket „öreg kéz” néven emlegetjük. Habár ez alapján arra lehetne következtetni, hogy a fenti tünetek inkább 60-70-80 éves kor környékén jelennek meg, valójában már a 40-es korosztály is észreveheti a kézfej elváltozásait. Főleg dohányzás és magas alkoholfogyasztás mellett.
Kézfej fiatalításának típusai
Ahogyan az arcfiatalítás esetében, úgy itt is több típus áll rendelkezésre, ha valaki a kézbőr fiatalítása mellett dönt. Az egyes típusok nem feltétlenül az egyéni preferenciák szerint kerülnek kiválasztásra, ugyanis bizonyos esetekben az egyik vagy másik eljárás nem alkalmazható az adott páciensnél. Minden esetben az orvossal vagy plasztikai sebésszel történő konzultáció során kerül kiválasztásra a leghatékonyabb megoldás.
Típus 1#: Kéz fiatalítás dermális töltőanyaggal
A derminális töltőanyagok legnépszerűbb típusa, a hialuronsav azonnali, természetes megjelenést nyújt, miközben kisimítja a kézfejet. A ráncok, az inak és az ínszalagok láthatóan minimalizálódnak, miközben a kézfej térfogata helyreáll. Ezt a gyors kezelést ambulánsan végzik, és nem igényel felépülési időt, így emiatt nem kell szabadságot kivenni.
A beavatkozás során nem szükséges altatás vagy szedálás, jellemzően érzéstelenítő krémet alkalmaznak a kezeken, hogy megakadályozzák az injekciók okozta kellemetlenséget.
Típus 2#: Kéz fiatalítás saját zsírral való feltöltéssel
Egy másik lehetőség a kézfiatalításra a saját zsírral való feltöltés, ami szintén tökéletes választás, ha fiatalabb kezekre vágyunk. Bár az átvitt zsír (melyet zsírleszívással nyernek ki) egy bizonyos százaléka újból felszívódik, a megmaradt zsír hosszú távú korrekciót eredményez.
Habár ez is egy népszerű eljárás a kézfej fiatalítására, némileg komplexebb, mint a dermális töltőanyagok használata. Pozitívuma, hogy az eredmény sok esetben tovább kitart, mint a hialuronsavas készítmények esetében.
Típus 3#: Kéz fiatalítás szkleroterápiával
Ez egy olyan nem invazív eljárás, mely során oldatot injektálnak a látható kézvénákba, amely azok elzáródását eredményezi. Véráramlás nélkül ugyanis a vénák kevésbé hangsúlyosak. (Ez veszélyesnek hangzik, de a kezekben sok van ezekből az erekből, ezért néhány eltávolítása biztonságos, és nem befolyásolja a kéz működését vagy a véráramlást.)
Három-hat hétbe telhet, mire a végeredmény látszódik a vénákon. A vénák általában nem állnak újra működésbe (ha mégis, akkor sok év múlva). Ha nagyon nagyok a vénáid, az orvos javasolhat lézeres kezelést is. A kéz vénáit általában endovénás lézer kombinációval kezelik a nagyobb vénáknál, és a szkleroterápiát alkalmazzák a kisebb vénáknál. Az endovénás lézerek hő segítségével zsugorítják a vénát, és hegszövetet képeznek, amely elzárja azt.
A szkleroterápia gyakran fájdalmas, ezért helyi érzéstelenítést alkalmaznak, amely segít elviselni a fájdalmat.
Típus 4#: Kéz fiatalítás lézerrel
A ráncok kisimítására, a rugalmasság növelésére, a bőr textúrájának javítására és a sötét foltok elhalványítására a szakértők lézeres kezeléseket javasolnak. Sokféle lézer használható, de a sebészek gyakran a Fraxel Dualt ajánlják, mert képes egyszerre kezelni ezeket a problémákat. A Fraxel Dual, amely ideális a kézfiatalításra, nem ablatív kezelés (vagyis nem távolítja el a bőr felszíni rétegeit).
Az eredmények életkorodtól és a bőröd állapotától függően több évig is eltarthatnak. Ha kerülöd a napfényt, és rendszeresen használsz fényvédőt, meghosszabbíthatod a hatást.
A nap okozta károk csökkentésére a kézen további lehetőség az intenzív pulzáló fény (IPL) és a kémiai hámlasztás. Az IPL úgy működik, hogy a pigmentet a bőr felszínére hozza. Három-négyhetes időszak alatt a pigment megvilágosodik, vagy akár le is hámlik.
A kémiai hámlasztás is működik, de általában nem olyan jól, mint egy lézeres kezelés. Az orvosok a TCA-hámlasztást (triklór-ecetsav) ajánlják más hámlasztások helyett. A TCA a legjobb a kémiai hámlasztás kategóriájában, mert közepes mélységű, így kollagénstimulációt eredményezhet. Ez más hámlasztásnál nem fordulhat elő, például a béta-hidroxi-, a Jessner- vagy a glikolos hámlasztás során. Ezek a hámlasztások nem elég erősek ahhoz, hogy stimulálják a kollagént, és nem hatolnak be elég mélyen.