Lipóma eltávolításra általában esztétikai okokból vagy a fájdalom megszüntetése érdekében kerül sor. A lipómák jóindulatú (nem rákos) zsíros daganatok, szemben a liposzarkómának nevezett zsírszövet rosszindulatú daganatokkal. Gyakran nevezik zsírcsomónak vagy zsírdaganatnak is, de legtöbbször egyszerűen: lipoma.
Bárhol megjelenhetnek, beleértve a mellkast, a kart, a hónaljat, a vállat, a nyakat és a combot is. A leggyakoribb lágyrészen megjelenő daganat. A lipóma férfiaknál valamivel gyakrabban előforduló jelenség, különösen 40 és 60 éves kor között.
A lipoma eltávolítást bőrgyógyász vagy plasztikai sebész végzi, általában sebészeti kimetszés és egyszerű kinyomás kombinációjával, hogy a zsírszövetet eltávolítsák. Ezt az eljárást lipóma kimetszésnek nevezik.
Mi a lipóma?
A lipóma egy zsírszövetből álló tumorféleség, egyféle daganat. A lipóma jelentése: zsírdaganat.
A kisebb lipómák általában bőr alatti zsírpárnaként kerülnek felfedezésre, míg a nagyobbak már kitüremkednek a bőr alól. Léteznek óriás lipómák is, melyek kiterjedése elérheti egy átlagos felnőtt öklének a méretét is.
Folyamatosan növekednek, így évtizedek is eltelhetnek mire felismerik őket és orvoshoz fordulnak a páciensek. Sok esetben már a 20-as évek közepén megjelennek, de a lassú növekedés következtében csak 40 éves kor felett kerülnek diagnosztizálásra.
Mi okozza a lipómákat?
A jóindulatú daganatok leggyakoribb típusa a lipóma, de egyelőre nem tisztázott, hogy miért alakulnak ki. A lipómákra való hajlam egyeseknél nagyobb valószínűséggel fordulhat elő, és bizonyos családoknál öröklődő is lehet. Nem akadályozhatók meg, és nincs olyan tevékenység, ami hajlamosít kifejlődésükre.
Habár az utóbbi időben egyre többet hallani a lipoma lelki okairól, valójában semmilyen kutatás vagy tanulmány nem bizonyította, hogy lehet összefüggés különböző lelki betegségek és a lipóma kifejlődése között.
A lipóma lelki háttere tehát nem tisztázott, ugyanakkor nem kizárható, hogy súlyos traumák és pszichés problémák kedvezhetnek a zsírdaganatok megjelenésének. A zsírcsomók lelki okai és testi eredetei további kutatásokat igényelnek.
Mikor kell aggódni a bőr alatti zsírcsomó miatt?
Egyes csomók nem okoznak problémát, de a növekvő lipóma hatással lehet az idegekre, az ízületekre vagy az erekre. A fascia (a szerveket és az izmokat felépítő kötőszövet és kollagén) alatti „mélyen ülő lipómák” és az intramuszkuláris lipómák szövődményeket, például elzáródást vagy vérzést okozhatnak, miközben növekednek és nyomják a szerveket. Szerencsére ez nagyon ritka, a rendelkezésre álló vizsgálatok szerint az összes lipóma kevesebb, mint 1%-át teszi ki.
Mielőtt időpontot foglalnál lipoma kezelésre, keress fel egy bőrgyógyászt vagy a háziorvosodat, hogy szakember állíthassa fel a diagnózist! A lipómák többségét fizikai vizsgálattal is azonosítani lehet. A diagnózis megerősítéséhez azonban további radiológiai vizsgálatokat lehet végezni, például ultrahangot, CT-vizsgálatot, röntgent vagy MRI-t, különösen a mélyen ülő lipómák esetében.
Fontos: Az orvosnak száz százalékig ki kell zárnia a nyirokcsomóban vagy a zsírszövetben fellépő liposzarkóma lehetőségét. Az orvosok körében megoszlanak a vélemények, hogy a lipómák liposzarkómává válhatnak-e. Ugyanúgy néznek ki, és egyik sem jár fájdalommal, ezért fontos a megfelelő diagnózis felállítása a zsírcsomó eltávolítása előtt.
Ne feledd, hogy néhány mélyen fekvő lipóma összetéveszthető a liposzarkómával, ezért szükség lehet egy másodvéleményre. A lipóma (jó indulatú daganat) és a liposzarkóma (rossz indulatú rákos elváltozás) közötti különbség felismerésére csak a kifejezetten szarkómára szakosodott szakértő orvos képes.