A terhesség során a magzat növekedésével az egyenes hasizmok távolodni kezdenek egymástól, a szövetek expandálódnak, kifeszülnek. Bár a szülést követően megkezdődik a szövetek visszarendeződése, akadnak olyan testi változások, melyek nem alakulnak vissza eredeti állapotukra teljes mértékben. Ilyen a rectus diastasis, vagyis az egyenes hasizmok egymástól való eltávolodása, mely a szült nők jelentős részét érinti. Ez nem csupán esztétikai probléma, hiszen az elváltozás gerincproblémákat, derékfájdalmat, nőgyógyászati panaszokat is okozhat. A laparoszkóppal asszisztált hasplasztika ezt kezeli.
A terhességet követően nem mindenkinek marad bőrfeleslege, inkább az zavarja, hogy a has elődomborodik, melynek oka a kötőszöveti lazaság és a hasfal, valamint a medence szerkezetének átalakulása. Bár egyes edzőgyakorlatokkal ez bizonyos fokig orvosolható, de amint felhagyunk a rendszeres tornával, ismételten megjelenhet. A laparoszkóppal asszisztált hasplasztika során a két egyenes hasizmot egymáshoz húzzák, ezáltal a has körfogata csökken, így az elődomborodás mérséklődik.
Laparoszkóppal asszisztált hasplasztika előnyei
A hasplasztikák esetében, akár midiről, akár miniről vagy teljes hasplasztikáról beszélünk, a metszés mindig hosszú. Egyrészt a bőrfelesleg kimetszése miatt, másrészt azért, mert az egész hasfalat fel kell tárni a szeméremdombtól a mellkasig, ami legalább 30-40 cm-es metszéssel jár. A laparoszkóppal asszisztált hasplasztika előnye ezzel szemben az, hogy ha nincs szükség bőrfelesleg-eltávolításra, akkor három kis metszéssel elvégezhető a hasizmok összehúzása. Az eljárás során két 5 mm-es és egy 2,5 cm-es metszésre van szükség. Ezt összeadva a 40 cm helyett mindössze maximum 4 cm-es heg keletkezik a hason. A laparoszkópos eszközök segítségével a szeméremdombtól a mellkasig el tudnak jutni a plasztikai sebészek az operáció során. A beavatkozás előnye az is, hogy a három kicsi heget olyan helyen ejtik, amit a fehérnemű vagy a fürdőruha eltakar, és természetesen a felépülési idő is lényegesen lerövidül.
A laparoszkóppal végzett hasplasztikának van egy extra előnye, pozitív hozadéka is. Több páciens arról számolt be, hogy csökkent az étvágya a beavatkozást követően. A hasizmok összehúzásával ugyanis csökken a has körfogata, így a hasüregben fokozódik a nyomás, ezáltal a gyomor mérete is kisebb lesz. Így kevesebb táplálék fogyasztásával a gyomor eléri azt a feszülést, amivel már teltségérzetet kelt.
Laparoszkóppal asszisztált hasplasztika hátrányai
Bőrfelesleg eltávolítása laparoszkóppal asszisztált hasplasztikával nem végezhető. A bőr kötőszövetét és a zsírszövetet nem lehet vele kezelni. De a beavatkozás kombinációban alkalmazva más kezelésekkel ez orvosolható.
Laparoszkóppal asszisztált hasplasztika szövődményei
Olyan átalános szövődményekre lehet számítani, mint bármely más hasplasztika esetén. Vérzés, sebgyógyulási zavar, hasfali egyenetlenségek, ideg- vagy érsérülés előfordulhat. Annyiban viszont kevesebb a szövődményarány a többi hasplasztikához viszonyítva, hogy kisebb a sebfelület, ezáltal kisebb a sebgyógyulási zavar előfordulása, valamint az idegi- és egyéb szöveti sérülés lehetősége. A kisebb műtéti terület előnye az is, hogy kevesebb eséllyel alakul ki szeróma, azaz savós folyadékgyülem.