A hüvelyszűkítés (intim rejuvenáció, vagina plasztika) az egyik legnépszerűbb hüvelyfiatalító eljárás, ami a hüvelycsatorna és a hüvelynyílás megfeszítésére, illetve a nedvesedés fokozására szolgál. Általában a terhesség, az öregedés és akár a rákkezelés okozta problémák helyreállítására is alkalmazzák. A hüvelyfiatalítás a szexuális elégedettség növelése mellett csökkentheti vagy egyenesen megszünteti az inkontinenciát, ami a nőknél igen gyakori gond.
Sokan hüvelyszűkítésként gondolnak a kisajak plasztikára is, ami bár átformálja a külső szöveteket, de az orvosok hangsúlyozzák, hogy az igazi hüvelyszűkítés elsősorban a hüvelycsatornára összpontosít.
Nem invazív eljárások: rádiófrekvenciás és lézeres hüvelyszűkítés
A nem sebészeti eljárások során a hüvelyszűkítés lézerrel vagy rádiófrekvenciával történik. Az ezekből származó energiát a hüvelyi szövetek melegítésére, valamint a véráramlás és a kollagéntermelés fellendítésére használják. Ezáltal a szövet vastagabbá, simábbá és rugalmasabbá válik.
A pihenési idő általában minimális a nem invazív hüvelyszűkítő eljárásoknál, amelyek a hüvelylazaság, a hüvelyszárazság és az inkontinencia kezelését szolgálják. Másrészt általában több hónapon keresztül, bizonyos időközönként, több kezelésre van szükség.
Műtéti eljárások: hüvelyszűkítő műtét
A hüvelyszűkítés műtéti eljárással is végrehajtható. Ez a fajta hüvelyfiatalítás drámaibban összehúzza a hüvelycsatornát, a gyógyuláshoz akár hat hét korlátozott aktivitásra lesz szükséged.
Bizonyos esetekben csak a hüvelyszűkítő műtét nyújthat kielégítő megoldást a problémára. Például a szülés következtében erősen elszakadt gát (perineális izom) vagy az extrémen kitágult hüvelycsatorna helyreállításához sok esetben a műtéti eljárás jobb végeredményt ad.
Manapság egyre inkább háttérbe szorulnak a műtéti hüvelyszűkítő eljárások, mivel az alternatív nem-invazív eljárásokkal nagyon jó eredményeket lehet elérni. Így sok esetben már nincs szükség invazív beavatkozásra.
Tüneteid és anatómiai károsodásod határozza meg, hogy az esetedben valamelyik nem invazív kezelés vagy a műtéti beavatkozás ajánlott.