Menü
Kedvencek

Regisztráció után ide tudod elmenteni kedvenc tartalmaidat.

Regisztrálok
Adatlap
Regisztrálok

Gyökérkezelés: ára, fajtái, menete, mi várható utána?

  • 0 db előtte-utána fotó
  • 2 db orvosok
  • 1 db klinikák
  • 0 db értékelés
  • 0 Ft átlagár
  • 0 db alternatívák

A gyökérkezelés hallatán sokan fájdalmas fogorvosi beavatkozásra gondolnak, pedig manapság már a gyökérkezelés inkább csak kellemetlen, mint fájdalmas. A modern orvostudománynak köszönhetően akár az erősen károsodott fogak is megmenthetők, ami nem csak esztétikai, de egészségügyi előnyökkel is jár.

Mi is pontosan a gyökérkezelés? Hogyan zajlik, hány alkalmas? Mennyibe kerül? Mennyire tartós? Mire kell számítani a beavatkozás után? Minden kérdésedre választ adunk most

Kinek ajánlott a kezelés?

A kezelés azok számára ajánlott, akik hosszú ideje szenvednek fogfájdalomtól, felduzzadt arctól. Az előzetes fogorvosi vizsgálatot követően a gyökérkezelés megoldást jelenthet a fog gyökerénél jelentkező gyulladásra, ami így megszüntetheti az említett panaszokat.

Mi a gyökérkezelés, mikor szükséges ez a beavatkozás?

A gyökérkezelés – ahogy neve is mutatja – a fog gyökerén végzett beavatkozást jelenti.

Fogaink állapota egyaránt függ a gondos ápolástól és a genetikától is. Sajnos sokan vannak, akik bárhogyan is gondoskodnak fogaikról, mégis időről-időre problémákkal küzdenek. Amikor a fog külső felszínéről induló szuvasodás lekúszik a gyökerek mentén, idővel elérheti az idegpályákat, a gyulladás a fog gyökerénél akár tályogot is létrehozhat. Mindezt erős fájdalom jelezheti, amit ha nem kezelnek, akkor a fájdalom súlyosbodhat, és végül fogvesztéssel járhat. Ezt lehet megelőzni a gyökérkezeléssel, amint szinte bármelyik fogászati klinikán igénybe vehetsz.

Milyen fajtái vannak a gyökérkezelésnek?

Hagyományos gyökérkezelés

Ebben az esetben a fog feltárását követően a csatornát kitisztítják, a gyulladást okozó anyagokat eltávolítják, majd először egy ideiglenes, később pedig egy végleges korona zárja le a fog felszínét.

Lézeres gyökérkezelés

A lézeres gyökérkezelés egy rendkívül modern változat; azon felül, hogy a mikroszkopikus pontossággal végezhető az eljárás, a lézer magas fertőtlenítő hatással is bír, így az esetleges felülfertőződés kockázata is kisebb.

Gyökérkezelés

Mindenkin el lehet végezni ezt a beavatkozást? Ki nem megfelelő alany?

A gyökérkezelés szükségességét leginkább a fogorvos állapítja meg. A kezelést egy előzetes fogorvosi vizsgálat előzi meg, ahol felmérik a fogak állapotát és a kezelési lehetőségeket. Amennyiben a fog túlzottan rossz állapotban van, akkor a gyökérkezelés nem megvalósítható, és elképzelhető, hogy a fog eltávolítása az egyetlen megoldás.

Mivel gyökérkezelés során a szövetekhez és idegekhez is nyúlnak, amelyek valószínűleg gyulladtak, így kizáró tényező lehet, ha lázas, beteg vagy. Ilyenkor a szervezet legyengült állapotban van, és egy beavatkozás súlyosbíthat a lehetséges szövődményeken. Fontos tehát, hogy egészséges állapotban indulj neki a kezelésnek, és jelezd az orvosodnak, ha bármilyen problémával küzdesz!

Mennyire biztonságos a beavatkozás?

Mivel minden esetben részletes orvosi anamnézis előzi meg a beavatkozást, így gondos és tapasztalt kezekben a kezelés teljesen biztonságos. Fontos szem előtt tartani, hogy a kezelést követően is előfordulhat felülfertőződés, ezért nagyon sokat tehetsz te is azért, hogy ne csak a beavatkozás, de az azt követő időszak is biztonságos legyen.

Hogyan készülj fel a beavatkozásra?

Mielőtt belevágsz, fontos, hogy elegendő folyadékot fogyassz, és kerüld a savas ételeket, amelyek később marhatják az elkészült tömést. Alaposan megtisztított szájüreggel érkezz, nehogy a kezelés során kerüljön valamilyen baktérium a megnyitott területre.

Mi történik a gyökérkezelés során? Hány alkalmas a beavatkozás?

A kezelés normál esetben körülbelül 3 alkalmat vesz igénybe. Az orvos lépésről-lépésre halad, hogy biztonságosan, és a lehető legkisebb kellemetlenséggel járjon a gyökérkezelés.

1. Vizsgálat és röntgenfelvétel

A probléma feltárásában fontos szerepet játszik a röntgenfelvétel készítése. Ennek során pontosan lokalizálható a gyulladás, valamint felmérhető az általa előidézett elváltozás. Ennek segítségével határozza meg az orvos az eljárás mértékét és menetét.

2. Az első kezelés

A következő látogatás alkalmával megkezdődhet maga a kezelés, amely a helyi érzéstelenítéssel indul. Egy szúrást érzel az ínyedben, aminek hatására a kezelt terület érzéketlenné válik, így tényleges fájdalmat nem fogsz érezni, inkább kellemetlenséggel jár majd a folyamat.

3. A fog feltárása

A következő lépésben feltárják a fog felszínét, és az orvos igyekszik eljutni a fog gyökeréhez, a gyulladáshoz. Amint ez megtörtént, a fogbél csatornájának tisztítását követően a gyulladás megszüntetése következik. Amint a felesleges váladék és gyulladást okozó anyag eltávolításra került, jöhet a következő lépés.

Gyökérkezelés

4. Ideiglenes tömés

A fog lezárásához eleinte egy ideiglenes tömést alkalmaznak, amely körülbelül egy hétig marad bent.

5. Végleges korona

A harmadik látogatás során az ideiglenes tömést felváltja a végleges korona vagy tömés, amely lezárja tartósan a fog felszínét. Ezt követően a rendszeres fogápolás az egyetlen feladatod.

Mennyire fájdalmas a beavatkozás?

Mivel a beavatkozás helyi érzéstelenítéssel történik, így alapvetően fájdalmat nem fogsz érezni. Végig ébren leszel a kezelés alatt, így inkább kellemetlen lehet, hogy a kezelés minden mozzanatával tisztában leszel. Fontos tehát, hogy erre érzelmileg is felkészülj, és törekedj nyugalmad megőrzésére. Amennyiben a kezelés során fájdalom ütné fel a fejét, fontos, hogy jelezd orvosod számára, aki további érzéstelenítést alkalmazhat.

Mennyi a gyökérkezelés ára, mi befolyásolja ezt?

A gyökérkezelés ára attól függ, hány csatornás a fog, pontosan milyen eljárást alkalmaznak a kezelés során, és van-e szükség valamilyen kapcsolódó kezelésre (például korábbi gyökértömés eltávolítása). Vannak klinikák, ahol alkalmanként határozzák meg az árakat, máshol csomagajánlatot kapsz. Az árak jellemzően alkalmanként 15-20 000 forintról indulnak, és felmehetnek akár 60 ezer forintig is.

Mi várható a gyökérkezelés után?

A sikeres kezeléshez elengedhetetlen, hogy betartsd az utókezelésre vonatkozó teendőket. Nézzük, hogy pontosan mik is ezek, hogy mire kell odafigyelned a gyökérkezelést követően.

Étkezés gyökérkezelés után

A gyökérkezelést követően egy pár óráig ne egyél és igyál, vagy csak nagyon óvatosan, mert az érzéstelenítő miatt könnyen félrenyelhetsz. Amint az érzéstelenítő hatása elmúlik, az étkezés megengedett, de oda kell figyelned, hogy mit eszel. Fontos, hogy kerüld a túlzottan rágós, kemény ételeket, amelyek erős nyomást gyakorolhatnak a fog felszínére. Egy-két napig érdemes a nem kezelt fogakkal rágni.

Ételek, amelyeket biztosan kerülnöd kell:

  • Karamella, és kemény cukrokEzek könnyen beleragadhatnak az ideiglenes tömésbe, amelyek ismét szabaddá tehetik a fog felszínét.
  • Szénsavas italok és alkoholA szénsav oldhatja a tömés anyagát, a cukrok pedig kedveznek a baktériumok szaporodásának, ami így felülfertőződéshez vezethet. Az alkoholban található cukrok is hasonló hatást válthatnak ki.

Meddig fájhat a fogad egy gyökérkezelés után?

Mivel a kezelés az idegeket is érinti, ezért teljesen természetes, hogy a gyökérkezelés után pár napig fájdalmat érzel, ami könnyen orvosolható fájdalomcsillapítókkal. A végleges tömés felhelyezését követően ismét néhány nap kellemetlenség következhet, de ez szintén elmúlik. Amennyiben a fájdalom tartósan, akár egy hét után is fennáll, akkor érdemes visszamenni az orvosodhoz, ugyanis elképzelhető, hogy újabb gyulladás ütötte fel a fejét.

Előfordulhat-e láz gyökérkezelés után?

Alapvetően, mint minden beavatkozás során, ahol a szövetekhez nyúlnak, az eljárás előidézhet kisebb helyi gyulladást a gyógyulási időszakban. Az első néhány napban a gyulladás megemelheti a testhőmérsékletedet, de ez maximum egy napig tarthat. Ha magasabb láz jelentkezik nálad, vagy ha nem múlik el egy napon belül, rögtön orvoshoz kell fordulnod!

Begyulladhat-e az íny?

Mivel a kezelés a fog közvetlen környezetét is érinti, ezért előfordulhat, hogy az íny is begyullad. Ez nem tarthat tovább néhány napnál, elmúlik, ahogy a szövetek gyógyulása megindul.

Normális, ha lüktető fájdalom jelentkezik gyökérkezelés után?

A lüktető fájdalom teljesen normális a kezelést követően. Az idegeket körülvevő szövetekben vérbőség lép fel, amely szokatlan, lüktető fájdalom formájában jelentkezhet.

Előfordulhat, hogy feldagad az arc?

Az arc duzzanata nem ritka, de a kezelést követően a duzzanat 2-3 nap múlva leapad, és az arcod újra visszanyeri régi formáját.

Terhesség alatt is lehet gyökérkezelést csináltatni?

Ez egy igazán kényes kérdés, hiszen számos kockázatot jelent a kismamákra a kezelés, másrészről pedig annak elhanyagolása is. Egy tartós, gyulladásos állapot mind az édesanyára, mind pedig a magzatra veszélyes. Várandósság alatt csak akkor végeznek gyökérkezelést, ha az teljes mértékben halaszthatatlan. A szükséges röntgen gyakran kimarad ebben az esetben, annak ellenére, hogy a sugárterhelés a mai modern gépek esetében elenyészőnek számít. Fontos az is, hogy milyen érzéstelenítőt lehet használni, hogy a kismama és a magzata is lehető legnagyobb biztonságban lehessen.

A harmadik trimeszterben a legtöbb fogászati kezelést javasolt elhalasztani, ekkora már ugyanis a pocak miatt rendkívül kényelmetlenné válhat a székben ülés.

A válasz tehát, hogy csak sürgős esetekben ajánlott a kezelés, minden más esetben inkább a szülést követően javallott.

Gyökérkezelés

Mennyire tartós a gyökérkezelés?

A végleges tömés vagy korona felhelyezése után a gyökérkezelés akár évekig megoldást jelenthet. A tartósság nem csak az elvégzett fogorvosi munkán, hanem annak hosszútávú gondozásán, valamint a páciens genetikáján is múlik. Amennyiben az illető hajlamos a szuvasodásra, elképzelhető, hogy a tömés mentén újabb szuvasodás alakul ki, ami így ismételt beavatkozást igényelhet.

Természetesen a személyes higiénia erőteljesen befolyásolhatja a fogak állapotát, mind a tömés, mind a korona mentén, mind pedig a többi szabad felületen.

Azok számára, akik hajlamosak az ilyen jellegű megbetegedésekre, ajánlott a speciális étrend követése, valamint a fokozott szájhigiéniás tevékenység, így sokat tehetnek azért, hogy a gyökérkezelés a lehető legtovább kitartson.

Mire lehet számítani a gyógyulási idő alatt?

A gyógyulási idő a végleges tömést követően indul meg valójában, amikor a fog „pihen”, nem bolygatja tovább az orvos. Helyi duzzanat, rövidebb ideig tartó fájdalom és kellemetlenség előfordulhat, de mind ezeknek legkésőbb egy hét múlva teljesen meg kell szűnniük. Ellenkező esetben javasolt, hogy felkeresd orvosod!

További információk

semmelwis.hu - Gyökérkezelés protokoll

kutatasi-kozpont.hu - Mit jelent a gyökérkezelés?

Előnyök

  • Gyors megoldást jelent a tartós fájdalomra.
  • Segít megelőzni a fogak további romlását, ezáltal azok elvesztését is.
  • Alapvetően rövid időt vesz igénybe egy kezelés.
  • Akár évekig tartós megoldást jelenthet.

Hátrányok

  • Kezelés után helyi fájdalom jelentkezhet.
  • Több alkalom kell a végleges eredmény eléréséhez.
  • Szigorú utókezelést igényel.