Edzőtermi higiénia, avagy bőrünk figyelmeztető jelei problémák esetén
Mindannyiunk számára ismeretes a testmozgás áldásos hatása. Mind egészségünkre, mind közérzetünkre, mind pedig bőrünk állapotára. A működési mechanizmus egészen egyszerű. Edzés hatására fokozódik a sejtek vérellátása, így több oxigén jut a bőrbe is, valamint anyagcserénk felgyorsulása segíti a méreganyagok gyorsabb kiürülését, támogatja bőrünk regenerációját, megújulását.
Mindez nagyon szép, és szépen hangzik, de egész biztosan nagyon sokan vagyunk azok, akik edzés során bőrképünk egy negatív változásával is szembesülünk. Mégpedig azzal, hogy apró pattanások jelennek meg rajtunk. Az edzéstől lehet? Van ilyen jellegű káros hatása? Természetesen nem :) de az edzőtermi környezet, a nem megfelelő higiénia következménye könnyedén lehet ez a nem épp kellemes dolog.
Épp ezért nézzünk néhány tippet, használati utasítást, hogy a helyzetet elkerüljük, és szép bőrünk állapotát megtarthassuk:
1.Megfelelő ruházat
Nagy divat, főként fitness órákon a szorosan hozzánk tapadó szexi felső és leggings amivel első gondolatra semmi probléma nincsen, főként, ha olyan anyagból készült ruháról va, szó, mely légáteresztős, ezzel segítve bőrünk szellőzését, valamit az izzadság “elpárolgását”. Amennyiben azonban nem ilyen high-tech cuccról van szó, sajnos hajlamos bőrünk “csapdába esni”, ugyanis ha az izzadságból származó nedvesség beszorul ruhánk és bőrünk közé, és mindezt tetézzük még ugye kimelegedett testünkkel, nos ez tökéletes táptalaja az egyébként ártatlan gombák elszaporodásának.
2.Sminkeltávolítás
Senki számára nem vitatott dolog, hogy edzés előtt érdemes megszabadulni sminkünktől, hacsak nem egy szelfikkel tűzdelt megmozdulásra, tréningre készülünk :) . Hogy miért fontos ez? A válasz egyszerű. Edzés hatására fokozódik a véráramlás, mely bőrünk pórusainak kitágulásával jár. Amennyiben sminkben edzünk, izzadságunk összemossa a smink szemcséit a bőrön található baktériumokkal, és bekerül a kitágult pórusokba. Edzés után a folyamat fordított lesz, a pórusok összehúzódnak, így a sminkes-baktériumos elegy ott marad a bőrben, ami eltömíti a pórusokat, és pattanásokat okoz.
3.Copf
Ha haj, akkor zsír, baktériumok, vegyszermaradványok. Ez mind-mind megtalálható hajszálaink között. Edzés hatására ugyanúgy, mint a smink esetében mindez izzadsággal keveredik, és ha nem fogjuk össze hajunkat, könnyen arcunkra kerülhet, ahol újfent a pórusokba jutva pattanásokat okozhat. Előzzük ezt meg, és inkább kreáljunk magunknak egy helyre egy kis copfot.
4.Fertőtlenítés
Ezen talán nincs is mit magyarázni, hisz alapvető követelmény az edzőtermekben a tárgyak használat utáni fertőtlenítése. A jelenlegi pandémiás időszakban pedig mindannyian ügyelünk, pontosabban fogalmazva ügyeljünk arra, hogy ne csak a termi eszközöket, de telefonunk, fejhallgatónk és egyéb a teremben használt személyes tárgyainkat is törölgessük át. Hogy miért? Óhatatlan, hogy telefonunk után arcunkhoz nyúlunk, majd megfogjuk kulacsunkat és így tovább. Legyünk ne csak óvatosak, hanem igényesek is higéniának.
5.Érintetlenség
Nem, nem arról lesz szó :) , mint amire hirtelen gondoltatok, hanem teljesen másról. Itt a már fentebb is említett dologról, mégpedig arcunk megérintéséről. Bármennyire körültekintőek vagyunk mi, vagy az edzőterem üzemeltetője, óhatatlan, hogy a fogantyúkon, egyéb felületeken szennyeződés maradjon, gyűljön össze, melyet megérintve, majd arcunkhoz nyúlva már be is indult a folyamat. Nem egyszerű kérés, de törekedjünk arra, hogy ne nyúljunk arcunkhoz.
6.Azonnali átöltözés
Ha lehetne rangsorolni az itt felsorolt “rizikófaktorokat”, talán ez lenne az első. Edzés után izzadt ruhában ne bonyolódjunk hatalmas beszélgetésekbe, turmixozásba. Amilyen gyorsan csak lehet, szabaduljunk meg vizes ruhadarabjainktól, majd irány a zuhany. Hogy miért? A már fentebb, az öltözködés kapcsán is említett okok miatt. Ne adjunk kemény táptalajt a baktériumok túlburjánzásának.
7.Zuhany
Ha módunk van rá, tréning után rögtön zuhanyozzunk le, ezzel eltávolítva az izzadságot, baktériumokat, szennyeződéseket. Amennyiben érzékeny, pattanásos bőrűek vagyunk, célszerű benzoil-peroxid tartalmú tusfürdőt használnunk, mely segíti, és csökkenteni a bőrön megtapadó baktériumok mennyiségét.
8.Professzionális krémek
Hogy mire is gondolunk itt? Közismert nevén a retinol, avagy a retionid tartalmú krémekre, melyek hatására megnyílnak, és tisztulnak az eltömődött pórusok.
Ügyeljünk egészségünkre, testünkre, bőrünk minőségére. Ne hagyjuk, hogy az edzés, mely köztudottan milliónyi előnnyel bír, “hátrányokat” is hozzon életünkbe. Legyünk körültekintőek, igényesek, figyelmesek, és elkerülnek bennünket az edzőtermi pattanások :D .